- Főoldal
- Rólunk
-
Kiállítóhelyeink
- Múzeumpedagógia
- Hírek
- Programok
- Blog
- Jegyárak, nyitvatartás
- LDM Online
- Galéria
- Kapcsolat
Kövess minket
Veszprém város közgyűlése újabb öt évre szavazott bizalmat a Múzeumot 2019 óta irányító Péterváry-Szanyi Brigittának. Erről Hegedű Barbara alpolgármester asszonnyal tartottak közös sajtótájékoztatót.
A pénteki sajtótájékoztatón a fenntartó önkormányzat részéről Hegedűs Barbara alpolgármester foglalta össze az elmúlt éveket. Egymást érték a nagy, előre nem látható kihívások, mint a pandémia vagy az energiaválság, a 2023-as év pedig egy sokkal pozitívabb, ám nem kevésbé nagy feladat elé állította a város kulturális szereplőit. Az alpolgármester hangsúlyozta: a veszprémi intézmények maximálisan meg tudtak felelni ezeknek a kihívásoknak. A következő öt év céljaként azt fogalmazta meg, hogy a Laczkó Dezső Múzeum attraktív, modern, dinamikus intézmény legyen – ebben az intézményvezető számíthat az önkormányzat támogatására.
Péterváry-Szanyi Brigitta arról beszélt, július elsejétől kezdődött a második igazgatói ciklusa, amit reményei szerint az építkezés és a továbbfejlődés fog jellemezni. Emlékeztetett, nagyon sok kihívással, váratlan dologgal kellett szembenézniük az elmúlt öt év során. 2019-ben külső pályázóként került a múzeum élére, ennek minden előnyével és hátrányával. Ki kellett alakítaniuk a munkaritmust a kollégákkal, jobban meg kellett ismernie az intézményt, a munkatársakat és a gyűjteményt is. Szerinte ennek az volt előnye, hogy tiszta lappal indulhatott.
Hangsúlyozta, nagyon büszke kollégáira, mert megfeszített munkával három hónap alatt olyan kiállításokat állítottak össze, melyek megtöltötték a kiállítótereket. Úgy vélte, az elmúlt öt év alatt több fejlődés és változás történt a múzeumban, mint nagyjából 115 éves története alatt. Korszakalkotó öt év volt, ami hosszú távon is meghatározza a múzeum életét. Rengeteg eredmény köthető az EKF-programhoz, így az épület teljes megújítása, az új állandó kiállítás, látogatóbarát fejlesztések, sikeres időszaki kiállítások, a munkatársak képzései, emellett számtalan szakmai kapcsolat kialakítása.
Eközben változások történtek a múzeumban is, melyek a megújult, illetve egyéb társadalmi igényeket próbálták kielégíteni. Teljesen átalakították a kínálatot. Óriási eredménynek tartja, hogy megyei múzeumként most először két múzeumpedagógust foglalkoztathatnak. Kiderült, a múzeum három fő ponton határozza meg az elkövetkezendő öt évben a fejlődést. Egyrészt a társadalmi beágyazottság növelése, amiben megszólítják az iskolákat, valamint folyamatos kommunikációt szeretnének folytatni a helyi közösségekkel, szervezetekkel, önkormányzatokkal, illetve új célcsoportot próbálnak megszólítani minden évben. Mindezek mellett arra is törekednek, hogy minél nagyobb mértékben önfenntartóak legyenek.
Szólt arról is, hogy a mostani ötéves pályázat alapját a munkatársakkal együtt kidolgozott ötéves stratégiai terv képezte, amely az elkövetkezendő öt év működésének a gerincét alakítja majd. Így ebben határozták meg a legfőbb problémákat is, amelyekre reagálnia kell a múzeumnak. Figyelembe kell venniük, hogy csökken a múzeumba járók száma, de a megváltozott érdeklődési körre és igényekre is reflektálniuk kell.
Megjegyezte, a kiállításokkal és a programokkal több évre előre terveznek, 2027 végéig elkészültek a kiállítási tervek, a jövő évre tervezett kiállítások nagy részére megvannak a források is.
Az elmúlt öt évben sok eredményt ért el a kreatív és tettre kész csapat, olyan időszakot tudhatunk magunk mögött, ami hosszú távon meghatározza a múzeum történetét – fogalmazott Péterváry-Szanyi Brigitta. Korszakalkotó lépésnek nevezte a múzeum teljes körű felújítását és az állandó kiállítás kialakítását is. A következő években céljuk a társadalmi beágyazottság növelése, új célcsoportok megszólítása, a gazdasági önfenntartás és az utánpótlás-nevelés.