Reneszánsz textilkészítési technikák a Szent Benedek-hegyi leletek alapján

Egervári Márta textilrestaurátor előadásával indult el a múzeum Gizella napi eseménysorozata kedd délután, Gizella királyné ünnepén.

Az előadáson azokat a reneszánsz technikákat mutatta be, amelyek ma már nem közismertek, s a szakembereken kívül leginkább a hagyományőrzők és a történelmi újra-játszók, akik alkalmazzák és felhasználják őket. Ezeken belül is a Laczkó Dezső Múzeum gyűjteményeiből az 1903-ban előkerült, 17. századi lelet anyag textiljein találhatókat ismerhették meg a megjelentek, amelyeket az utóbbi időben behatóbban tanulmányozhatott az előadó, a február végén megnyílt „Emlékgép” című állandó kiállításra készülve. (Pontosabban: a táblácskás szövés két double változatát, a hurok- és a kereten fonott textileket és egy korai, törökös úrihímzés öltéstípusát, valamint szó esett a gombkötésről és hurkos bársonyokról, hajviseletek és ékszerekről is.)

A személyes élmény kedvéért demonstrációs tárgyakat, másolatokat és eszközöket is kézbe vehettek a látogatók. Erre számíthatnak május 11-én 11:00 órakor is az állandó kiállítás török-kori részében, kiegészítve a „Vetisi Casula”-val kapcsolatos érdekességekkel.

https://www.ldm.hu/hu/galeria/reneszansz-textilkeszitesi-technikak-a-szent-benedek-hegyi-leletek-alapjan

Vissza a főoldalra