Legyél te is ifjú muzeológus!

Nyári táborunk első turnusáról készült beszámolónk

A Laczkó Dezső Múzeum egy nagyon különleges és egyedi táborral készült a kisiskolások számára.
Július első hetében a nagy múltú intézmény adott otthont az „Ifjú muzeológus tábornak”. A szervezők nem titkolt célja az volt, hogy a gyermekek bepillanthassanak a múzeum színfalai mögött zajló, nem hétköznapi, rejtélyes és izgalmas munkába. Így, az új, megszerzett tudás mellett felhívva a figyelmet a múzeumi munka fontosságára.
Hogyan váltak a gyermekek ifjú muzeológusokká?
Az első nap a múzeum új időszaki kiállításával ismerkedtek meg a diákok. Törő Balázs néprajzos muzeológus, a kiállítás kurátora mesélt a 60-as, 70-es évek nyaraló- és fürdőkultúrájáról. A résztvevők kiskapukat, kerítéselemeket terveztek és zseníliadrótból meg is valósíthatták a papírra vetett ötleteket. A nap végén, egy játékos „tátikába” rejtett kvízzel és egy veszprémi helytörténeti sétával idézték fel a régi időket.
A második napon 1800-as évekbe repültek vissza az ifjú muzeológusok. Ehhez saját kezűleg kellett elkészíteni korabeli fejfedőjüket. Lányok díszes kalapjaikkal, a fiúk huszárcsákóikkal fedezték fel Fogl Krisztiánnal, a múzeum történészével, Veszprém 1848-as tárgyi emlékeit, az új állandó kiállításunkban, az Emlékgépben. A kiállítás megtekintése lehetőséget adott a diákoknak a város történelmének megismerésére, amely tudást, később, a Tűztoronynál és a Hősök Kincse kiállítóhelynél szintén kamatoztathattak.
A következő nap a múzeumi világ egy igazán izgalmas szegmensének lehettek részesei. Régészekké váltak a kis muzeológusok. Az őskortól a római koron át a múzeum leletanyagán keresztül feltárhatták Veszprém régészeti lelőhelyeit. Péterváry – Szanyi Brigittával, a múzeum igazgatójával, kőkori sírt ástak ki a táborozók és átélhették, milyen is lehetett a kőkori emberek élete, hiszen saját maguknak készítettek marokedényt agyagból.
A tábor negyedik napján is az agyag került a múzeumi tanoncok kezébe, azonban most nem valamelyik régi kor adta az inspirációt, hanem Csikász Imre kiállított kisplasztikái nyomán kellett újraalkotniuk és újragondolniuk a művész számára oly sokat jelentő Csibét. Emellett a csibék számára organikus anyagokból készítettek különleges fészkeket. A délutáni program a csendéletekről szólt.
Szalay Zoltán „Csend és fény” című kiállítása nyomán egy virágkompozícióról alkották meg, ujjfestéssel, saját csendéletüket a résztvevők. A művészettörténeti bevezetést és az alkotókhoz kapcsolódó érdekességeket Sipos Anna művészettörténész osztotta meg a táborozókkal.
Az utolsó napot a múzeum raktárában kezdhették az ifjú muzeológusok. A különböző raktáregységek, bútor, textil, képzőművészeti és néprajzi, titkainak megismerése után Lipéczné Karsai Henriett, néprajzos muzeológus, vezette be a diákokat a tárgygyűjtés, leltározás világába. Majd, az ifjú muzeológusok feladata a saját maguk által beleltározott tárgyak beillesztése volt a Bakonyi Ház kiállításába. Az általuk az enteriőrökben elhelyezett tárgyak alapján, a népi kultúráról szóló kvízzel mélyítették el a tudásukat a kis muzeológusaink.
Több diák a tábor végén már úgy nyilatkozott, ha nagy lesz, ő is muzeológus szeretne lenni!

 

Aki most kimaradt, augusztusban még jöhet, csak írjon a cikk szerzőjének, Tóth István múzeumpedagógus kollégánknak: [email protected]

Fotók itt:

https://www.ldm.hu/hu/galeria/gyerektabor

Vissza a főoldalra