Készül az új állandó kiállítás törökkori lányka viselete

A Laczkó Dezső Múzeum új állandó kiállításának egyik leglátványosabb darabja lesz a Benedek-hegyen feltárt török kori kislány ruha rekonstrukciója.
A cikket lejegyezte: Egervári Márta, textil-restaurátorművész

A sötét türkiz szín selyemből, arany, ezüst vert-csipkével díszített ruhát táblácskás szövéssel készült fűzőzsinór fogja össze; alatta finoman redezett ing, a redőkre számolt hímzéssel, felette gyöngy ékszer, a kézen gyémánt gyűrű, ékes hajfonat a fejen.

Különleges feladat és szakmai kihívás egy ilyen viselet elkészítése. Sok kutatás kísérlet és próbálkozás előzi meg, mire az eredetihez méltó másolat elkészülhet. A ruhák különböző redőzéseinek korabeli levarrási módjairól és hímzéséről több tanulmány is jelent meg, azonban az adott darabot mindig magunknak kell felfedezni.

Jelenleg a ruha rátét díszén, a 7 cm széles fonatos vertcsipke készítésén dolgozom, 60 darab verőkével. Az eredeti lemásolásához, meg kell fejtenünk a korabeli készítők technikai megoldásait, mert itt nem a mai szerkesztési, kivitelezési módszerek érvényesülnek. Izgalmas feladat a ma emberének újra alkalmazni, ötletet meríteni ezekből a régen használt, mára mellőzötté vagy elfeledetté vált, szép és kreatív technikákból.

A képen fémfonalas fonatos vertcsipke eredetijének és a rekonstrukciójának egy részlete látható.

Fedezze fel velünk a török kori lányka ruha elkészítéséhez szükséges régi technikákat, mint pl. a táblácskás szövés, a szalag fonás, a fonatos vertcsipke, a hímzett redezés, középkori szabásvonalak.

A folytatásban következik: táblácskás szövés

Vissza a főoldalra