Házasság Hete 3. nap

A nyirádi vőfélység hagyománya: káposzta és a vőfély játékok

A következőkben egy közkedvelt fogásról és arról a módszerről olvashatnak, hogy lehetett ennyit enni egyszerre.

A hagyományos lakodalmi ételek sorában most a kása következne, de a helyét az 1950-es évektől a paprikás vette valamilyen körettel. A magyar nyelvterület itt következő ételekben nagy eltérések vannak. Míg a hagyományos állattartó vidékeken birka- vagy marhapörkölt következik, az Alföld jelentős részén a töltött káposztát várják a vendégek. A vízparti településeken itt harcsapaprikás is lehet az ételsorban.

A káposzta a Közép-Dunántúlon egy a toroskáposztához hasonló, sertés hússal, és füstölt szalonnával, sonkával a fazékban rétegezve rakott és a kemencében, vagy szabadtűzön készült egytálételt jelent.
A töltött káposzta ezen a vidéken húsgombócokat jelent aprókáposztával és rántással sűrített lével.
A megye dél-nyugati részén zalai hatásra rétessel is színesíthetik az ételsort.

Azt hogy, hogyan lehet ennyiféle ételt végigenni, egyszerű a válasz. Sehogy! A legtöbb vendég az ételek nagy részét megkóstolja, és a kedvencéből eszik egy-egy adagot. A lakodalmi húslevest mindenki nagyon várja, a hedonisták mindenből esznek.

A vőfély a szórakoztatás mellett a vacsora lassítására, a fogások közötti szünetek elnyújtására régen és most is játékokat vetnek be. A keddi bejegyzésben olvashattak a kásapénz szedésről, de minden vőfélynek nagyszámú repertoárja volt. A legismertebbek a csomagja érkezik az ifjú párnak, ebben a gyermekgondozáshoz kapcsolódó tárgyak is lehettek, de keményítő is, a felhasználási ötleteket az olvasókra bízom. Az összes tárgyhoz volt valami humoros megjegyzés, mint például az egyik nyirádi fotón a vőfély épp az mutatja be: Nem mindegy, hogy vidd ki a bilit, vagy idd ki a bilit! - erre majd figyeljen! Előfordult, hogy a násznép tagjai is cinkosai voltak ebben, elrabolták a menyasszonyt, vagy csak a cipőjét lopták el, mindegyik esetben ki kellett váltani az elkövetőktől.

Az 1980-as években aztán még merészebb játékokkal bővült a gyűjtemény, a tojásvezetős játéktól a hadsereg állításon keresztül eljutunk a legújabb páros játékig. Egymásnak háttal ül az ifjú pár, egyik bal kezükben a vőlegény cipője, jobb kezükben a menyasszony cipője, a kérdésekre a cipők emelésével válaszolnak. A kocsis itatós játékot pedig a legújabb idők lakodalmain játsszák, a menyasszony és a vőlegény ül elől, a kocsin, mögöttük 4-6 vendég. Mindenki kap egy szót, amire figyelnie kell, amikor meghallja, fel kell állnia, aki eltéveszti, iszik egy kupica pálinkát.

Minden játék a szakácsnék időnyeréséről és az ételsor elfogyasztásának lassítását szolgálja.
A hagyományos lakodalmakban a nótázás, a hallgatók (lassú nóták) közös éneklésének az ideje szintén a vacsora közben volt. A vacsora előtt és után a friss csárdásé és egyéb új stílusú táncok kísérését várták el a zenészektől. A nótás kedvűek vacsora közben elhúzathatták a nótájukat, de ha még a hegedűvonóba egy-egy bankjegyet csúsztattak, akár többet is.

A következő írásban a pecsenyék és a bor köszöntésével foglalkozunk.

Vissza a főoldalra