Bódi Mária Magdolna halálára emlékezünk

Bódi Mária Magdolnának, a fiatal keresztény mártír munkáslánynak rövid, alig 25 évet számláló élete térségünkhöz kapcsolódik.

Szigligeten született szegény paraszti családban 1921. augusztus 8-án,1939-től a fűzfőgyártelepi Nitrokémia Rt üzemében dolgozott, 1945. március 23-án Litéren végzett vele a halálos pisztolygolyó-sorozat.

Életútja nem bővelkedik látványos fordulatokban, azt a hitben való személyes, csendes, de tevékeny elköteleződés jellemzi. A vallásos nevelést nem otthon kapta, hanem a falusi iskola hittanóráin, és maga mélyítette vallásos témájú könyvek olvasásával. A szerzetesnői hivatás vágya 17 évesen a balatonfűzfői népmisszió alkalmával ébredt fel benne, de mivel szülei nem kötöttek hivatalos házasságot, törvénytelen gyerekként egyházi rendbe való felvételét a korabeli kánonjog nem tette lehetővé. Magánfogadalmat tett hát teljes tisztaságot vállalva, majd belépett a Mária Kongregációba, a Katolikus Dolgozó lányok Szövetségébe. Ez utóbbiban a fiatal lányokból kis csoportot szervezett, akikkel az ápolónői tanfolyam elvégzése után a füredi katonakórház sebesültjeit látogatták, öregeket, kisgyerekes anyákat segítettek. Magdolna különös szeretettel foglalkozott a kisgyerekekkel. Feljegyezték róla, hogy imádságaiban azt kérte, hogy fiatalon érje a hálál, és hogy általa a fiatalok közelebb kerülhessenek Istenhez.

Halálának napján a litéri óvóhelyen két szovjet katona támadt az ott lévő asszonyokra, Magdolnára is. Ő magát védve szembefordult támadójával, és kirohant az udvarra, ahol a halálos golyók érték. Még menekülés közben édesanyját és a többieket figyelmeztető szavaiból kiderült, tudta, hogy meg fog halni. Utolsó mozdulatával a rózsafüzért szorította a zsebében.

A boldoggá avatási eljárást még Mindszenty József, az akkori veszprémi püspök kezdeményezte, de az hamar abbamaradt. 1990-ben indult újra, ám csak 2010-ben kerültek elő azok a dokumentumok, amelyek az egyházmegyei vizsgálat lefolytatását lehetővé tették. Jelenleg a kanonizációs folyamat a szentszéki eljárás szakaszába érkezett, a pápa elé került.

Tevesz Mária, művészettörténész

Vissza a főoldalra