Megtalálástól a bemutatásig

Megtalálástól a bemutatásig Megtalálástól a bemutatásig

A nemesvámosi 16. századi kincslelet feldolgozása.

2022. március 25-én Nemesvámos település határában Péterváry-Szanyi Brigitta intézményigazgató vezetésével a múzeum közösségi régészeti programjának tagjai (Krámli Zoltán, Kaszás Zsolt, Molnár Miklós) hitelesítő fémkereső műszeres bejárást végeztek. A kutatás eredményeként előkerült egy 154 darab 16. századi ezüstpénzt, valamint egy nagy méretű, díszített gyűrűt tartalmazó kincslelet. A leletegyüttes majdnem pontosan egy évvel később, 2023. március 10-én, egy sajtótájékoztató keretei között, Nemesvámoson került bemutatásra. A két esemény között eltelt egy évben a tárgyak restaurálásával, fotózásával és tudományos feldolgozásával a Laczkó Dezső Múzeum több szakembere is foglalkozott.

Egy-egy nagy darabszámú érem- és kincslelet előkerülése esetén a tapasztalt, sokat látott régészeket is elfogja az izgalom és szeretnének minél előbb nekilátni a tárgyak átnézésének és előzetes értékelésének. A nemesvámosi leletekkel sem történt ez másképpen, a pénzek feldolgozása a hitelesítés utáni első munkanapon elkezdődött. A helyszínen felgyűjtött tárgyak – a biztonság kedvéért többszöri – megszámolása után a jobb megtartású darabokat megpróbáltuk meghatározni, hogy ezzel is információt gyűjtsünk a kincslelet koráról és minőségi összetételéről. Az érmék nagy része jó állapotban maradt meg, kevés sérült, törött példány volt köztük. A jó megtartás eredményeként nagyjából a pénzek felét sikerült még a restaurálás előtt pontosan beazonosítanunk.

Az előzetes meghatározások, valamint néhány munkafotó készítése után a tárgyak útja Budapestre vezetett, ahol roncsolásmentes anyagvizsgálatot végeztek rajtuk. A mérések alapján az előzetesen ezüst gyűrűként meghatározott, vésett díszítésű gyűrűről kiderült, hogy nemesfém tartalmi nincsen, csupán ólom és ön ötvözetéből állították elő. Ezzel ellentétben a 154 darab pénz között korabeli hamisítványok nem voltak, mindegyik valódi ezüstből készült. A mérések kivitelezése Horváth Szulamit Emma érdeme.

A tárgyak anyagösszetételének megismerése után a múzeum szakemberei hozzáláthattak a tárgyak restaurálásához. A kincslelet tisztítását Pálffy Sándor fémrestaurátor és a múzeum közösségi régészeti csoportjának önkéntesei kezdték meg, a restaurálását pedig Horváth Szulamit Emma fémrestaurátor végezte el. A pénzek állapotáról és restaurálásáról röviden elmondható: „Az érmék jó megtartásúak voltak, felületükön lazán kötödő földes szennyeződésekkel, illetve minimális korróziós termékekkel egyenletesen borítva. Vegyszeres tisztítás nem volt indokolt, hiszen a felületi szennyeződések és korróziós termékek mechanikus úton is könnyen eltávolíthatóak voltak.”.

A tárgyakról mind a restaurálás előtt, mind pedig utána fényképfelvételek készültek. A restaurálás utáni darabokról a műtermi fotókat, valamint a képekkel történő utómunkát Sárközi Judit és Csáti F. Balázs végezték el.

A fotózást követően a tudományos feldolgozásé lett a főszerep. A pénzek először egyenként egyedi azonosítószámot (leltári számot) kaptak, majd egy részletes adatfelvétel (méretek felvétele, előlapi- és hátlapi éremkép leírása, verdehely és kibocsátási dátum meghatározása stb.) során a digitális leltár-rendszerbe felvitelre kerültek. Az érmék beazonosításánál a régészek és numizmaták kezében gyakran forgatott, úgynevezett corpusokat (éremhatározókat) használtuk.

A kincslelet első – szakmai körökben történő bemutatása 2022. novemberében,  a IV. Fiatal Numizmaták sátoraljaújhelyi konferenciáján, Gönczi Vivien előadásában hangzott el. A leletegyüttes feldolgozásáról és értékeléséről szóló tudományos publikáció 2023 második felében fog megjelenni.

A 2023. március 10-én tartott sajtótájékoztatót követően a leletegyüttes előkerülésének körülményeiről, a feldolgozás eredményeiről és jelentőségéről az érdeklődő nagy közönség is tudomást szerezhetett.

A kincslelet minőségi feldolgozása és bemutatása a Laczkó Dezső Múzeum szakembereinek közreműködése nélkül nem jöhetett volna létre, ezért itt is szeretnénk Horváth Szulamit Emmának, Pálffy Sándornak és Sárközi Juditnak köszönetet mondani!

Lejegyezte Gönczi Vivien, régész.

Beszámoló a 2023. március 10-én Nemesvámoson tartott sajtótájékoztatóról, kattintás után olvasható, köszönjük a Veol.hu tájékoztatását!

Képleírások:

  • A kincslelet a rendezése a hitelesítő kutatás után
  • A kincslelet részlete restaurálás előtt (fotó: Sárközi Judit)
  • Meghatározás közben
  • Az érmékkel együtt elrejtett, díszes gyűrű
  • A kincslelet restaurált állapotban

A Magyar Régészet magazinban olvasható az alábbi írás ehhez kapcsolódva:

http://files.archaeolingua.hu/2023O/Upload/Petervary_H23O.pdf