Felsőörs Ányosháza dűlő római kori rézüst maradványa

Felsőörs Ányosháza dűlő római kori rézüst maradványa Felsőörs Ányosháza dűlő római kori rézüst maradványa

1990 áprilisában a felsőörsi Ányosháza dűlőben található római kori lelőhelyről egy római kori rézüst alsó része került a felszínre egy újkori bolygatásból, melyet a Laczkó Dezső Múzeumba szállítottam.

A lelőhelyet Laczkó Dezső és Rhé Gyula 1912-ben leírja, Kuzsinszky Bálint pedig valószínűleg azt a kiemelkedő római törmelékkel borított 12 m-átmérőjű 1.5 m magas domborulatot jelzi 1920-ban melynek tetején a rézüst-töredék 1990-ben előkerült.

2020-ban Dr. Péterváry Tamás vezetésével közösségi régészeti kutatás zajlott a lelőhelyen mely számos érmét és egyéb római kori fémtárgyat eredményezett a Laczkó Dezső Múzeum régészeti gyűjteményébe.

A lelőhely északi részén a szántásban folyamatosan kerül elő legalább két római épület törmelékes foltjai, körítőfallal, római kerámia I-IV.század, tetőcserép (tegula), kúpcserép (imbrex), töredékek és habarcsos kő. 2000-ben a talajművelés ugyanitt terazzo padlózatot semmisített meg.

A rézüst-töredék a lelőhely jelenleg nem művelt, gyeppel borított részén került elő. Az itt található jelentős római kori épülettörmelékek miatt ezt a részt korábban sem szánthatták. Így a lelet viszonylag jó állapotban 20 cm mélységből került elő egy bolygatásból.

Leírás: Domborított rézlemez, 58.5X57 cm számos javítással szegecselt réz foltokkal, külső oldalán szenült famaradványokkal, középen egy 37 cm átmérőjű alsó lemez, amelyet egy 17 cm széles szegecselt rézpalást vesz körbe, melyet szintén domborítottak.

Egy további 29x27 cm-es rézlemez szintén az üsttöredék mellett került elő, melynek egyik széle a perem részét képezhette, itt a javításoknál vasszegecseket is alkalmaztak.

A nagyobb ovális domborított lemez (ami az üst alsó részét alkotta) szélein ún. farkasfog (vagy bástya) szegecselés látható. Ennek az ismert római kori rézműves technikának a legközelebbi analógiái: Paloznak Hampaszkút szarkofágban fellelt másodlagos késő római csontvázas temetkezés kancsója, Vilonya Felső majortól ÉNy-ra található római lelőhelyen szántás közben előkerült szintén rézüst oldalpalástja. Érdekességként megemlíthető, hogy a Seuso kincset tartalmazó nagyméretű rézüstnél szintén megfigyelhető ez a farkasfog szegecseléses technika.

Pálffy Sándor

(Laczkó Dezső Múzeum)

2023.07.21.