- Főoldal
- Rólunk
-
Kiállítóhelyeink
- Múzeumpedagógia
- Hírek
- Programok
- Blog
- Jegyárak, nyitvatartás
- LDM Online
- Galéria
- Kapcsolat
Kövess minket
Megnyílt Olasz Ferenc „Credo” című kiállítása a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban 2024. december 13-án, pénteken kora este.
Az esemény különleges alkalom arra, hogy a veszprémi és a Veszprémbe látogató közönség is megismerje a Balázs Béla-díjas fotográfus, filmrendező, érdemes művész életművének kiemelkedő alkotásait.
A megnyitón a vendégeket Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter és Péterváry-Szanyi Brigitta, a múzeum igazgatója köszöntötte. A tárlatot Rátóti Zoltán, az MMA alelnöke, Kossuth-díjas színművész, rendező nyitotta meg, Olasz Ferenc munkásságát pedig Feledy Balázs művészeti író méltatta.
A „Credo” kiállítás Olasz Ferenc több évtizedes alkotói pályáját mutatja be, tematikus egységekre bontva. Az életműben központi helyet foglalnak el a szakrális ihletésű alkotások, mint a pléh és kő Krisztusok, fejfák, székelykapuk, kálváriák, vagy a bibliai témákat feldolgozó falképek és a Felhők-ciklus. Művei meditációként is felfoghatók, amelyek a hitről, csöndről és a lélek nyugalmáról szólnak.
Olasz Ferenc pályafutása a magyar-történelem-ének szakos tanári diplomával kezdődött, majd a Magyar Televízióban folytatta, ahol művészeti és kulturális filmeket készített. Százegy filmje közül több díjat is nyert, például a „Fejfák” vagy a „A veleméri Szentháromság templom”. Emellett világszerte több mint száz önálló fotókiállítást rendezett.
Az „Credo” című tárlat mély bepillantást nyújt a magyar keresztény kultúra és népi művészet gazdagságába, rávilágítva arra, hogy az anonim népi alkotások is az egyetemes művészet értékes részei. Olasz Ferenc képei nemcsak dokumentálnak, hanem újrafelfedezésre ösztönöznek, letisztult szépségükkel és kifejező erejükkel lenyűgöznek.
A kiállítás 2024. március 2-áig látogatható, és különleges élményt nyújt mindazoknak, akik szeretnének közelebb kerülni a magyar szakrális örökséghez és Olasz Ferenc művészi világához.
Péterváry-Szanyi Brigitta igazgató asszony a megnyitón köszöntő beszédében a kiállítás jelentőségét hangsúlyozta, amely advent időszakában különösen aktuális. Kiemelte, hogy a művészet segít az ünnepi elcsendesedésben és a lelki feltöltődésben. Az életmű szakrális tematikája, mint például Krisztus-ábrázolások, székelykapuk és bibliai jelenetek, Olasz Ferenc mély hitvilágát tükrözik.
Rátóti Zoltán színművész, egyben a Magyar Művészeti Akadéma alelnöke a művész képeinek spirituális mélységét és technikai érzékenységét méltatta, kiemelve, hogy a fotók meditációra és szemlélődésre ösztönöznek.
Feledy Balázs művészeti író Olasz Ferenc sokoldalúságát méltatta, aki egyaránt jelentős a fotóművészet és a filmművészet területén. Hangsúlyozta a művész egyedi látásmódját, amellyel történelmi, művészettörténeti és népi vallásos tárgyakat örökít meg.
A kiállítás a művész több évtizedes munkásságát mutatja be, amelynek célja a mulandóság és az örökkévalóság közötti feszültség ábrázolása. Az esemény különlegességét a megújult múzeumi tér és a látogatók számára nyújtott elmélyült művészeti élmény is növeli.
Navracsics Tibor beszédében a Pannon térség kulturális gazdagságát méltatta, hangsúlyozva a régió történelmi és kulturális jelentőségét. Kiemelte, hogy a rómaiak, germánok, szlávok és magyarok hagyatékai egyedülálló módon találkoztak itt, anélkül, hogy bármelyik kultúra felsőbbrendűséget hirdetett volna. Utalt arra, hogy ez a kulturális együttműködés, amely a népi kultúrában és vallásosságban is megnyilvánult, nagyban hozzájárult a magyar nyelv és kultúra fennmaradásához.
Dicsérte Olasz Ferenc munkásságát, aki a térség kulturális értékeit, például a fejfákat és kereszteket, művészetén keresztül mutatta be. Emlékeztetett arra, hogy a kultúrát nemcsak Budapesten, hanem vidéken is meg kell őrizni és gazdagítani, amihez a Magyar Művészeti Akadémia regionális munkacsoportjai is hozzájárulnak. Beszédének zárásaként a magyar kultúra megerősítéséért tett erőfeszítések fontosságát hangsúlyozta, és figyelmeztetett arra, hogy ezeket az értékeket óvnunk kell a jövő kihívásaival szemben.
A megnyitón közreműködött Kárász András Péter, a veszprémi Mendelssohn Kamarazenekar szólócsellistája.
A kiállítás ebben az esztendőben december 14-15, valamint december 17-19 között tekinthető meg, majd január 7-én nyit újra az ünnepek után a múzeum, amikor is kedd-szombat között 10-18 óra között várják a látogatókat. A kiállítás március 2-án tekinthető meg utoljára Veszprémben, a Laczkó Dezső Múzeumban.
A kiállításhoz kapcsolódva a múzeum munkatársai számtalan programmal készülnek a jövő évben.
2025. január 10. péntek 16:30
Két kereszt között – Olasz Ferenc fotográfus portréfilm vetítése (52 perc, 2017)
„Költői portré egy olyan művészről, aki a lélek fényét sugárzó képeivel, filmjeivel, könyveivel évtizedek óta rendíthetetlen hittel és erővel száll szembe a sötétség erőivel.”
2025. január 24. és 2025. február 7. péntek 15 óra
Balaton–felvidéki kálváriás települések – Márkusné Vörös Hajnalka történész, a Veszprém Vármegyei Honismereti Egyesület elnökének rendhagyó előadása és tárlatvezetése a kiállításban
2025. február 6. csütörtök 17 óra
Oberfrank Pál Kossuth- és Jászai Mari díjas színművész, színházigazgató, az MMA Veszprémi Regionális Központjának elnöke tart szubjektív tárlatvezetést
2025. február 28. péntek 16 óra
„Keressétek az Úr arcát szüntelen!” – Dr. Lukácsi Zoltán győri kanonok, plébános, főiskolai tanár elmélkedéseivel vezet végig a kiállításon